2009: Dünya Astronomi Yılı

2

Uluslararası Astronomi Birliği (IAU), 2009 yılını, Galileo Galilei’nin teleskopla yaptığı ilk gökyüzü gözleminin 400. yıldönümü olması sebebiyle Dünya Astronomi Yılı ilan etti. UNESCO bu çağrıya ortak oldu ve Birleşmiş Milletler, 2009 senesini Dünya Astronomi Yılı olarak kabul etti.

DAY 2009 çerçevesinde, toplantılar, sergiler ve gece gözlemleri gibi çeşitli etkinlikler gerçekleştirelecek. DAY 2009, aynı zamanda “Evren Sizi Bekliyor” çağrısıyla, özellikle gençler arasında dünya çapında bir ilgiyi canlandırmayı amaçlıyor. Konu ile ilgili daha fazla bilgi için http://www.astronomy2009.org ve Türkiye sayfası için http://www.astronomi2009.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynaklar

Paylaş

Yazar Hakkında

2 yorum

  1. Gökçen Sezgin Tarih:

    2009 yılını amatör bir astronom olarak dört gözle bekliyordum denebilir.Ülkemizde bu alanda daha fazla ilerlemenin olmasını çok istiyorum.Umarım birçok kişi daha gökyüzünü sevebilir.2009 yılında tüm etkinlikleri yapacak herkese çok çok teşekkür ediyorum.Umarım sesimiz herkese ulaşır.Sonunda dünyaya da bu alanda ne kadar ilerlediğimizi gösterebiliriz.Evreni anlayıp onunla bir olmak umuduyla!

  2. uzay yılını çoktandır bekliordum.
    bunun için birçok bilgi topladım ve ayrıca izmirdeki UZAY KAMPI (space camp turkey) na gittim.