Atlantis STS-122 Görevi

0

Atlantis Uzay Aracı, başarılı bir kalkış gerçekleştirdi. Türkiye saati ile 21:45′ de fırlatılan uzay mekiği, STS-122 görevi kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) inşaatı için bir modül taşıyor. 11 gün sürecek görev ile birlikte, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından hazırlanan “Columbus” modülü, uzay istasyonuna monte edilecek.


Bu kalkış ile birlikte Atlantis, Uluslararası Uzay İstasyonu’ na 24. uçuşunu yapıyor. NASA astronotu Steve Frick yönetiminde 6 uçuş ekibiyle beraber toplam 7 kişilik mürettebatın ana görevi, uzay istasyonuna Avrupa Uzay Ajansı’ na ait Columbus laboratuvar modülünü eklemek. “Columbus” modülü, 7 metre uzunluğunda ve 4,5 metre çapında silindirik bir yapıya sahip ve deneysel ekipmanlar dışında astronotlar için yeni yaşam alamı sağlıyor. Aynı zamanda STS-122 uçuşu ile birlikte geçtiğimiz ekim ayından bu yana istasyonda bulunan uçuş mühendisi Daniel Tani, yerini Avrupa Uzay ajansından Leopold Eyharts’ a bırakacak.

STS-122 görevi sonrası ISS ve Columbus Modülü

Uluslararası Uzay İstasyonu tamamlandığında, yaklaşık yarım ton ağırlığında, 110 metre uzunluğunda olacak. Ortalama 355 km yükseklikte ve ekvatora göre 51.6 derecelik bir eğimle Dünya yörüngesinde dolanan ISS, 2000 yılından beri (Kasım 2000) astronotlara ev sahipliği yapıyor.

Kaynaklar

Paylaş

Yazar Hakkında

Yoruma kapalı.