Evden Uzakta

0

Güneş Sistemi’ndeki diğer gezegenleri araştırmak için, gerek insanlı gerekse robotik bir çok uzay görevi gerçekleştirildi ve gerçekleştirilmeye devam ediyor. Bu görevler sırasında uzaydan Dünya’nın nasıl göründüğüne ilişkin gözalıcı ve merak uyandıran fotoğraflarda kaydedildi. İşte uzaydan evimizi gösteren en iyi 10 fotoğraf.

10. Dünya’nın Doğuşu

Fotoğraf Apollo 8 görevi sırasında Ay yörüngesindeki astronotlar tarafından çekilmiş. Dünya’nın sembolik olarak doğuşu gösteren bu fotoğrafta, Ay yüzeyinin bir kısmı da görünüyor.

9. Galileo’nun Heyecan Verici Fotoğraf Karesi

Dünya’nın bu renkli fotoğrafı, Galileo uzay aracı tarafından 11 Aralık 1990 tarihinde çekildi. O sıralarda Galileo, üç yıl sürecek olan Jüpiter görevi için yolunda ilerliyordu. Fotoğrafın alt kısmında Antartika rahat bir şekilde görülüyor. Ayrıca Pasifik Okyanus’u üzerinde şafak sökmeye başlamış.

8. Dünya ve Ay

Bu fotoğrafta Ay ve Dünya aynı karede. Fotoğraf 18 Eylül 1977’de, NASA’nın Voyager 1 uzay aracından ve Dünya’dan yaklaşık oniki milyon kilometre uzaklıktan çekilmiş.

7. Kuyrukluyıldızı Takip Ederken

Rosetta, Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) kuyruklu yıldızların takibi için uzaya gönderdiği bir uzay aracı. Rosetta 2005 (Mart) yılında 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızının takibi sırasında Dünya’ya yakın bir geçiş gerçekleştiriyor ve kızılötesi – görünen dalga boyundaki bu fotoğrafı çekiyor.

6. Evden Uzakta: Apollo 17

Harrison Schmitt, Apollo 17 görevi için Ay yüzeyine inen astronotlardan biri. Uzay aracının dışındayken çekilen bu fotoğrafta, Schmitt, Amerikan bayrağı ve çok uzaklarda Dünya görünüyor.

5. Merkür Yolunda

Fotoğraf, Merkür yolundaki MESSENGER uzay aracının 2 Ağustos 2005 tarihinde Dünya’ya yakın bir konumdan geçisi sırasında çekilmiş. MESSENGER’ın üzerinde bulunan kameralar böylelikle test edilmiş. Kameralar üzerinde, Merkür’ün yüzey karakterine uygun filtreler bulunduğundan, Dünya üzerindeki bazı yerler kırmızı renkte görülüyor.

4. Mars Yolunda

Üç gün sonunda, bir milyon kilometreden fazla yol alan Mars Reconnaissance Orbiter uzay aracı, 15 Ağustos 2005 tarihinde Dünya’nın, bu fotoğrafını kaydetti.

3. Satürn’den

Fotoğraf, 15 Eylül 2006 tarihinde Cassini Uzay Aracı’nın geniş açılı objektifinden çekilmiş. Çekim sırasında Cassini Satürn’e 1,3 milyon mil, Dünya’ya ise 930 milyon mil uzaklıktaydı.

2. Mars’dan Bir İlk

Ay’ın ötesinde bir yüzeyden çekilen ilk fotoğraf, Mars Exploration Rover Spirit uzay aracı tarafından Mars yüzeyinden çekilmiş.

1. Sönük Mavi Nokta

1990 yılında Voyager 1 tarafından çekilen bu fotoğrafta Dünya, sönük mavi bir nokta şeklinde görülüyor. 4 milyar mil uzaklıktan çekilen fotoğraftaki nokta sadece 0,12 piksel büyüklüğünde.

 Kaynaklar

Paylaş

Yazar Hakkında

Yoruma kapalı.