Ay Yüzeyinin Yüksek Çözünürlükteki Yeni Fotoğrafları

0

Ay Yüzeyinin Yüksek Çözünürlükteki Yeni Fotoğrafları NASA, Ay’ın inişli çıkışlı güney kutup bölgesine ait, şimdiye kadar elde edilmiş en yüksek çözünürlükteki görüntüleri yayınladı. Piksel başına 20 metre çözünürlüğe sahip görüntüler, California Mojave çölündeki derin uzay araştırmaları için kullanılan Goldstone Güneş Sistemi radarları (Goldstone Solar System Radar) tarafından toplandı. Görüntüler, gelecekte Ay yüzeyine inmesi planlanan insanlı uzay araçlarının canlandırılmasında da kullanıldı.

Toplanan yüzey haritaları, Ay’ın güney kutup bölgesinin yakınındaki Shackleton kraterinin, bildiğimizden daha fazla, iniş çıkışlı bir araziye sahip olduğunu gösteriyor. Bu krater aynı zamanda, gelecekte Ay yüzeyine gönderilecek insanlı uzay aracının ineceği aday arazilerden biri.

Görüntüleri elde etmek için Goldstone’ a ait 70 metrelik radar anteni, 2006 yılında, altı aylık bir periyot içinde 3 kez Ay’ın güney kutup bölgesine yönlendirildi. Bir futbol sahasının dörtte üçü büyüklüğündeki anten, 373.046 km uzaklıktaki Ay’a, 90 dakika boyunca, 500 kilowatt gücünde radar sinyalleri gönderdi. Ay’dan yansıyan ve geri dönen sinyaller, birbirinden 13 kilometre uzakta bulunan 34 metrelik iki anten tarafından yakalandı. Radar sinyallerinin Dünya’dan gönderilmesi, Ay’dan yansıması ve Dünya’ya geri dönmesi, yaklaşık iki buçuk saniye sürdü. Toplanan veriler ile görüntüler oluşturuldu.

Ay’ın güney kutbuna ait bundan önceki ilk yüksek çözünürlükteki görüntüler, Clementine uzay aracı tarafından elde edilmişti. Görüntüler piksel başına bir kilometre çözünürlüğüne sahipti. Yeni görüntüler ise 50 kat daha ayrıntılı. Ay hakkında daha ayrıntılı görüntüler ve veriler elde etmek için NASA, 2008 sonuna doğru Lunar Reconnaissance Orbiter uzay aracını göndermeyi planlıyor.

Kaynaklar

Paylaş

Yazar Hakkında

Yoruma kapalı.