Gece Gökyüzü Uydular ile Daha Hareketli

1

ISS Gece gökyüzü, uzay istasyonu ve yapay uydular ile oldukça hareketli. 8 Mart gecesi fırlatılan Avrupa Uzay Ajansı’nın kargo uzay gemisi Jules Verne, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (UUİ) 2000 km önünde park etmiş bir şekilde yörüngesinde ilerliyor. Bu durum, gece gözlemleri sırasında bu iki aracı görebilmek için güzel bir fırsat.

Bu fırsattan yararlanan amatör astronom Till Credner, gözlemlerini videoya aktarmış. Görüntülerde Jules Verne, UUİ’ den yaklaşık dört buçuk dakika önce gökyüzünde görülüyor ve ardından onunla aynı yolu takip eden UUİ, batı tarafından görünmeye başlıyor.

Bu ikiliye, 25 Mart gecesi UUİ’ dan ayrılan Endeavour Uzay Mekiği de dahil oldu. Türkiye saati ile 02:25’de UUİ’ dan ayrılan Endeavour Uzay Mekiği, yaklaşık 45 dakika sonra Florida gökyüzünde görünmeye başladı. Ancak bu süre içinde Endeavour, UUİ’ dan sadece 200 metre uzaklaşabildiği için gözlemciler, tek bir ışık noktası görüntüleyebildiler.

Endeavour Uzay Mekiği ve UUİ ‘nun yörüngedeki haraketi tek bir çizgi şeklinde görülüyor.

Endeavour, Jules Verne ve UUİ uygun durumlarda gökyüzünde üçlü geçişler şeklinde görülebilir. 26 Martta Endeavour, Dünya’ya dönecek. Ancak Jules Verne ve UUİ mart sonuna kadar gözlemlenebilir. Jules Verne kargo gemisinin ise 3 Nisanda UUİ’ na kenetlenmesi planlanıyor.

Kaynaklar

Paylaş

Yazar Hakkında

1 Yorum

  1. Gökçen Sezgin Tarih:

    Amatör astronom Till Credner gerçekten güzel bir gözlem yapmış.Yapay uydular gece güzel görüntüler oluşturabiliyor.Bende bir kere gözlem yaparken yıldızlar kadar küçük bir şeyin hareket ettiğini görmüştüm.Uçak falan olacağını sandım ama hiç ışığı yanıp sönmüyordu.Yani ışığı aynı tonda ve sürekli yanıyordu.Kapsamlı bir araştırmadan sonra onun yapay bir uydu olduğunu öğrendim.Ama açıkçası ilk başta çok heyecanlanmıştım.Aklıma gelen ilk şey “aa bu bir uzay gemisi”şeklindeki açıklama olmuştu.Çocukluk işte.Hayal gücünün sonsuz olduğu zamanlar.