Phoenix Mars’a İnmeye Hazırlanıyor

2

NASA’nın Phoenix uzay aracı, uzun yolculuğunun ardından Mars’a inmeye hazırlanıyor. Mars yüzeyinde 3 ay boyunca incelemelerde bulunacak uzay aracının, Kızıl Gezegen’e 25 Mayıs’ta inmesi planlanıyor.

Mars'a İniş Alanları

Phoenix, Mars yüzeyine inen uzay araçlarına göre daha kuzey bir noktaya inecek.

Mars atmosferine saniyede 5,7 km hızla (saatte 20 bin 800 km) girecek olan Phoenix Mars Lander, çeşitli süreçler sonucunda toprağa değmeden önce hızını, saniyede 2,4 metreye (saatte 8,64 km) kadar düşürmek zorunda. İniş, Türkiye saati ile 23:53’te tamamlanmış olacak.

Mars’a başarılı bir şekilde uzay aracı indirmek riskli ve zor bir görev. Yüksek hızlarda Mars atmosferine girecek olan Phoenix, bir süre sonra açılacak olan paraşüt yardımıyla hızını yavaşlatacak. Ardından devreye iniş motorları girecek ve yumuşak bir iniş gerçekleşecek. Ancak NASA, 1999’da Mars Polar Lander uzay aracının Kızıl Gezegen’e alçalışı sırasında parçalanması nedeniyle, inişin ne kadar "yumuşak" olacağı konusunda oldukça endişeli.

İniş için bir diğer problemi yüzeydeki büyük kaya parçaları oluşturuyor. Aynı zamanda bu parçalar, inişten sonra Güneş panellerinin açılmasını da engelleyebilir. Bu nedenle Mars çevresinde dolanan Mars Reconnaissance Orbiter uzay aracının gönderdiği fotoğraflardan yararlanılarak güvenli bir alan belirlendi.

Phoenix Dünya'ya İnseydi

Phoenix Dünya’ya inseydi, iniş koordinatları fotoğraftaki gibi olacaktı.

Phoenix, Mars görevi için Ağustos 2007’de fırlatılmıştı. Mars’a ulaşması yaklaşık 9 ay sürdü. Kuzey kutup bölgesi yakınlarındaki bir noktaya inmesi planlanan Phoenix, toprağın kimyasını ve mineral yapısını inceleyecek. Aynı zamanda atmosfere ilişkin meteorolojik ölçümler gerçekleştirecek.

Kaynaklar

Paylaş

Yazar Hakkında

2 yorum