Mars’taki Buzun Kanıtı

1

NASA’nın Mars’ta bulunan uzay aracı Phoenix, çalışmaları sonucunda, gezegenin yüzeyinin biraz altında buz olduğunu gösterdi. Arizona Üniversitesi’nden Peter Smith, yaptığı açıklamada, “Bugün, büyük bir gururla ve sevinçle ilan ediyorum ki aradığımız şeyin izini bulduk. Bu gerçekten de buz, başka bir madde değil.” dedi.

Mars'taki Buzun Kanıtı

Görevin 20. Mars gününde (1 Mars gününe “sol” adı veriliyor) Phoenix’in robotik kepçe kolunun kazdığı alana ait fotoğraf yayınlanmış, bilimadamları ortaya çıkan beyaz parlak yüzeyin buz olabileceğini söylemişlerdi. Bir kaç mars günü sonra aynı bölgeden alınan fotoğraflarda, parlak beyaz alanın azaldığı açık bir şekilde görülüyor. Buzun, erime göstermeden buharlaştığını söyleyen Phoenix bilim takımında bulunan Mark Lemmon, bunun su buzu olduğundan bilim adamlarının nasıl emin olduklarını şöyle açıklıyor: “Yılın belli bölümlerinde bu bölgede CO2 buzunun olması mümkündür. Ancak bölgede ölçtüğümüz sıcaklıkları göz önüne aldığımızda CO2 buzunun uzun bir süre orada bulunması mümkün görülmüyor. Öyleki fotoğrafları almamız için bile yeterli zamanımız olmayacaktır. Bunun CO2 buzunun olmadığından eminiz. Parlak beyaz bölgelerin tuz olması da kabul edilmiyor. Çünkü tuz, bir kaç Mars günü sonra çekilen fotoğraftaki etkiyi vermeyecektir. Şu andaki görevimiz, buzla karışmış durumda ne kadar tuz olduğu ve kaç tane organik maddedenin bulunduğunu anlayabilmek. Bunun içinde Phoenix’in TEGA (Thermal and Evolved Gas Analyzer) ve MECA (Microscopy, Electrochemistry and Conductivity Analyzer) araçlarına ihtiyacımız olacak.”

Kaynaklar

Paylaş

Yazar Hakkında

1 Yorum

  1. Mehmet E.Pamukçu Tarih:

    Kimyasal analiz sonuçları olmadan bu görünen beyazlığın su olması gerektiği konusunda fikir ileri sürmek oldukça güzel. Fakat fikir cimnastiği şeklinden başka bişey değildir. İlk kimyasal analiz de göstermiştirki; şimdilik yaşamın temeli kabul edilen suya marrsta ulaşmak epey uzaktır.