Temmuz 2008

0

Kova takım yıldızı civarında yer alan Delta Aquarii yıldızının yakınından yağan Güney Delta Aquaridler isimli göktaşı yağmuru, 12 Temmuz ile 19 Ağustos tarihleri arasında görülebilir. En yüksek sayıya ise 27 Temmuz’da ulaşır. Saatte yaklaşık 20 kadar göktaşı sayılabilir. Bilindiği gibi, yağmurlar dışında gece boyunca ancak az sayıda (6 – 7 kadar) göktaşı görülebilmekte. Bu göktaşı yağmurunu izlemek isteyen okuyucular, özellikle 27 Temmuz gece 23’den başlayarak sabaha kadar başlangıçta doğu tarafta ve ufuktan 11 derece yüksekteki Kova takım yıldızı bölgesine bakabilirler. Göktaşı yağmurları ve gözlemleri hakkında ayrıntılı bilgi için Uluslararası Göktaşı Kuruluşu’nun sitesi ziyaret edilebilir.

27 Temmuz, 23:00, Doğu ufku

27 Temmuz, 23:00, Doğu ufku

GÜNEŞ’TE DURUM

Çok az lekeler görünmeye başlasa da Güneş’imiz uzun süredir hiç lekeli durumunu bu ay da sürdürüyor.

Gün Saat

01   21   Merkür – Güneş açıklığı en büyük (Batı, 22 derece)

01   24   Ay Yer’e en yakın (359 540 km)

03   05   YENİ AY

04   11   Yer Güneş’e en uzak (152 milyon km)

06   21   Mars Ay’ın 3 derece kuzeyinde

09   11   Jüpiter Güneş’e en uzak

10   08   İLK DÖRDÜN

14   07   Ay Yer’e en uzak (405 425 km)

18   11   DOLUNAY

23   01   Uranüs Ay’ın 4 derece güneyinde

25   22   SON DÖRDÜN

29   23   Güneş’in tam arkasındaki Merkür Güneş tarafından örtülecek

30   02   Ay Yer’e ikinci kez en yakın (363 885 km)

GEZEGENLERİN İLGİNÇ GÖRÜNÜMLERİ

1 – 3 Temmuz arası akşam saatlerinde Mars – Regulus birarada.
4 – 5 arası akşam saatlerinde Satürn – Mars – Ay – Regulus yakın konumda. Özellikle 5’inde kulakta küpe görünümündeler.

5 Temmuz, 21:30, Batı ufku

5 Temmuz, 21:30, Batı ufku

6’sı Pazar akşamı Satürn – Mars – Ay – Regulus yakın konumda.
7 – 14 arası akşam saatlerinde Satürn – Mars yakın konumda.
16 – 18 arası akşamdan sabaha Dolunay – Jüpiter yakın konumda.
19 – 20 arası sabahları Şişkinay – Neptün teleskop eşliğinde birlikteler.
21 – 22 arası sabahları Uranüs – Neptün teleskop eşliğinde birlikteler.
23 – 24 arası tüm gece Sondördün – Uranüs teleskop eşliğinde birlikteler.

TEMMUZ AYINDA GEZEGENLER

Merkür, sadece Güneş doğmadan önce doğuda veya Güneş battıktan sonra batıda ufka yakın görülebilir. Gezegen ay boyunca Güneş’e önce yaklaşacak sonra uzak konumda bulunacak. Merkür, bu ay ilk üç hafta boyunca sabahları Güneş doğmadan hemen önce kısa süreliğine kuzeydoğuda ufuktan en fazla 12 derece yüksekte (özellikle ayın başlarında) sırasıyla Boğa (Taurus) ve İkizler (Gemini) takım yıldızlarında görülecek. Merkür’ün parlaklığı görülme süresince 3.1’den 2.8 kadire giderek parlaklaşacak. Gezegen, sondördün–hilal–şişkinay evrelerde teleskop ile izlenebilirde. Merkür’ün görülmesi her zamanki gibi yine de kolay olmayacak.

Mars, ay boyunca Güneş’e yaklaşacağından görülme süresi azalacak şekilde akşam saatlerinde kısa süreliğine görülebilecek. Gezegen 1.7 kadir parlaklığında ve gökyüzünde batı tarafta Aslan (Leo) takım yıldızında yer alacak. Mars ufuktan en fazla 26 derece yüksekte (özellikle ayın ilk günlerinde) görülecek. Gezegen ayrıca şişkinay evre görünümünde olacak ki teleskoplu okuyuculara ilginç gelebilir.

Jüpiter, ay ortasına kadar Güneş’ten uzaklaşacak sonraki günlerde yakınlaşacak. Akşam gece ve sabaha kadar 8 saat süreliğine görülebilecek. –2.7 kadir parlaklıklı gezegen, güney tarafta 95 derece kadar bir aralıkta ve ufuktan en fazla 26 derece yüksekte Yay (Sagittarius) takım yıldızında (yıl boyunca da aynı burçta) yer alacak.

Satürn, ay boyunca Güneş’e giderek yaklaşacak. Gezegen Güneş battıktan sonra 1 saat süreliğine batı tarafta Aslan takım yıldızında (yıl boyunca da aynı burçta) görülecek. Satürn ufuktan en fazla 28 derece yüksekte yer alacak. Gezegenin parlaklığı da +0.8 kadir.

Uranüs, ay boyunca Güneş’ten uzaklaşacak. Gezegen gece yarısından itibaren sabah Güneş doğuncaya kadar beş saat süreliğine teleskop eşliğinde görülebilir. +5.8 kadir parlaklıklı sönük gezegen ufuktan en fazla 45 derece yüksekte güney tarafta Kova (Aquarius) takım yıldızında (yıl sonuna kadar da aynı burçta) yer alacak.

Neptün, ay boyunca Güneş’ten uzaklaşacağından görülme süresi artacak şekilde gece yarısı öncesinden itibaren sabah Güneş doğuncaya kadar 6 saat süreliğine teleskop eşliğinde izlenebilir. +7.8 kadir parlaklıklı oldukça sönük gezegen ufuktan en fazla 34 derece yüksekte güneybatıda Oğlak (Capricornus) takım yıldızında (yıl sonuna kadar da aynı burçta) yer alacak.

Gezegenlerin görüleceği zamanlar bu sayfada mini çizelgede verildi.

Akşam Gece Sabah
Mars Jüpiter Merkür (01 – 18)
Jüpiter Uranüs Jüpiter
Satürn Neptün Uranüs
    Neptün

AY TAKVİMİ

Temmuz Ay Takvimi  

 Amatör Astronomlar Gök Atlası

Paylaş

Yazar Hakkında

Yoruma kapalı.