Parçalı Ay Tutulması

0

1 Ağustos’taki Tam Güneş tutulmasının ardından bu kez de “Parçalı Ay Tutulması” gökyüzü tutkunlarını bekliyor. 16 Ağustos gecesi  Türkiye’den de gözlenecek tutulma 21.24’te başlayacak. 3 saatten fazla sürecek olan parçalı Ay tutulması, amatör astronomlar için, fotoğraf çekmek ve güzel bir yaz gecesinde keyifli vakit geçirmek için iyi bir fırsat olacak.

 

16 Ağustos 2008 Parçalı Ay Tutulması

Ay tutulması, Dünya’nın, Ay ile Güneş arasındayken gelen ışınları engellemesi ve arkasında kalan Ay’ın, oluşan gölge alanından geçmesi sonucu oluşuyor. Tutulma sırasında Ay, koyu kahverengi, kırmızı, parlak turuncu ve sarıya doğru bir renk dağılımına sahip olarak görülüyor. Bu tutulmada ise Ay, Dünya’nın tam gölge konisine girmeyeceğinden sadece bir parçasını bu şekilde izleyebileceğiz.

Tutulma hemen hemen Dünya’nın heryerinden izlenebilecek: Antartika, Yeni Zellanda hariç Asya’nın güneydoğusundaki adaların tümü, kuzeydoğu kısımları hariç Asya, Avrupa, Afrika ve kuzeydoğu kısımları hariç Güney Amerika.

 

Tutulma Evreleri  
Ay yarıgölge konisine giriyor 18:24:49 UT
Ay Gölge konisine giriyor 19:36:07 UT
Tutulma ortası 21:10:09 UT
Ay gölge konisinden ayrılıyor 22:44:16 UT
Ay yarıgölge konisinden ayrılıyor 23:55:25 UT

 

Tutulma zamanları Universal Time olarak verilmiştir. Türkiye için verilen saatlere 3 saat eklemeniz gerekmektedir.

Parçalı Ay tutulması gözlemi için Ankara Üniversitesi Gözlemevi, TÜBİTAK Bilim ve Toplum Projesi kapsamında özel bir etkinlik düzenliyor. 16 Ağustos gecesi Ankara Üniversitesi Rasathanesinde yapılacak etkinlik, saat 20:30’da başlayacak.

Bulunduğu yerden gözlemi izleyemeyecekler ise internet üzerinden canlı yayınlarla tutulmayı izleyebilirler:

Hollanda’dan

Norveç’ten

Kanarya Adaları’ndan

Tutulma ile ilgili teknik ayrıntılara ise NASA’nın tutulma sayfasından ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar

Paylaş

Yazar Hakkında

Yoruma kapalı.