Amatör Gökyüzü Fotoğrafları Yarışması’na Siz de Katılın

1

Bildiğiniz gibi 2009 yılı Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Astronomi Yılı ilan edildi. Dünya Astronomi Yılı’nın (DAY) Türkiye’deki etkinliklerini ise Türk Astronomi Derneği (TAD) koordine edecek. Türk Astronomi Derneği’nin DAY 2009 için hazırladığı 3. haber bülteninde, işte bu etkinliklerden biri olan “Amatör Gökyüzü Fotoğrafları Yarışması”nın duyurusu yapıldı.

Duyuruya göre, bu fotoğraf yarışmasını Optronik Firması TAD ile birlikte düzenliyor. Dereceye girenlere yine aynı firma tarafından teleskop armağan edilecek. Sıralamaya göre verilecek ödüller ise şöyle:

Birincilik Ödülü: Meade LX90 (20 cm’lik)

İkincilik Ödülü: Meade ETX 125

Üçüncülük Ödülü: ETX 90

Mansiyon (3 Adet): Bresser Lyra (7cm’lik)

YARIŞMA KOŞULLARI

Yarışmaya en fazla 5 adet fotoğraf gönderebiliyorsunuz. Ancak, gönderilecek fotoğrafların daha önce basılı olarak yayımlanmamış olması gerekiyor. Fotoğraflar elbette gökyüzü ve gökcisimlerini içermelidir. Fotoğrafta sadece gökcisimleri yer alabildiği gibi, yeryüzündeki cisimlerle gökyüzünü içeren bir kompozisyon da yarışmaya kabul edilecektir. Ayrıca farklı zamanlarda alınmış görüntülerden oluşan fotoğraflar da sunulabilir.

Yarışmaya, Türkiye ve KKTC’deki tüm amatör gökbilimciler katılabilir.

DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ

Bültendeki açıklamalara göre, fotoğraflar değerlendirilirken, astronomi içeriği, özgünlük, teknik mükemmellik, kompozisyon, etki ve sanatsal ifade dikkate alınacaktır.

Jüri arasında çeşitli üniversitelerden öğretim üyelerinin yanı sıra, Bilim ve Teknik Dergisi’nde “Gökyüzü” köşesini hazırlayan Alp Akoğlu ve dünyaca ünlü gökyüzü fotoğrafçısı Tunç Tezel de yer alıyor.

Dereceye giren fotoğrafların DAY 2009 için yapılacak etkinliklerde sergileneceği yarışmaya katılım için son başvuru tarihi 1 Ekim 2009 olarak belirlendi. Fotoğraflar, bu tarihten önce astrofoto@optronik.com.tr veya “Optronik Ltd. Şti. Reşit Galip Cad. İlkAdım Sok. No:18 G.O.P, Ankara” adresine gönderilmelidir.

Yarışmaya ilgili daha fazla bilgi için Türk Astronomi Derneği’nin Dünya Astronomi Yılı 2009 için çıkardığı Aylık Haber Bülteni’nin 3. Sayısını okuyabilirsiniz. Ayrıca 2009 Astronomi Yılı hakkında bilgi edinmek için http://www.astronomi2009.org/ adresini düzenli olarak takip etmenizi tavsiye ederiz.

 

Kaynaklar

Paylaş

Yazar Hakkında

1 Yorum

  1. Gökçen Sezgin Tarih:

    Bu yarışma bir harika.Hediyelerde süper.”Kazanamıycağım için katılmak istemiyorum.”demeyin.Önemli olan bu duyguyu yaşamak ve herkese ne kadar güzel fotoğroflar çektiğinizi göstermek.Haydi!Evren bizi bekliyor.