Ay’a Gitmek Ne Kadar Sürüyor?

2

Bugüne kadar birçok uzay aracı Ay’ın yörüngesinden geçti veya yüzeyine iniş yaptı. Bazıları için uzun süren bu yolculuk, bazıları için şaşılacak derecede hızlı oldu. Yolculuk süreleri, aracın motor yapısına ve takip edeceği yola göre değişmekte. Gelişen teknolojiyle birlikte, gelecekte, Ay’a yolculuğumuz daha kısa sürecektir ama günümüzde, Dünya’ya 380.000 km uzaklıktaki tek doğal uydumuz olan Ay’a gitmek hangi araçlarla ne kadar süre alıyor? Bu yazmında örneklerle bunları inceleyeceğiz.

 

EN YAVAŞ: 1 YIL, 1 AY, 2 HAFTA

 

Ay’a en uzun sürede ulaşan araçlardan biri olan SMART-1, gerçekte en ileri teknolojiye sahip araçlardan biriydi. Avrupa Uzay Ajansı’na ait SMART-1 Ay Sondası, 27/Eylül/2003 tarihinde fırlatıldı. Yenilikçi iyon motoruna sahip olan SMART-1, Dünya’dan spiraller çizerek yavaş yavaş uzaklaştı. 1 yıl, 1 ay ve 2 hafta sonunda 11/Kasım/2004 tarihinde hedefine ulaştı. Araç ne kadar yavaş olsada yakıtını oldukça verimli kullandı. 2006 yılında Ay’ın yüzeyine çarparak biten görevi boyunca, ksenon yakıtından sadece 82 kg kullanmıştı.

ÇOKTA YAVAŞ DEĞİL: 5 GÜN

Change-1 SMART-1’in spiralli bir yol izlemesi, Ay’a, oldukça uzun süren bir yolculuk sonunda ulaşmasına yol açtı. Öyleki “Ay’a ulaşmak daha ne kadar uzun sürebilir?” diye sorabilirsin. Halbuki Ay’a gönderilen diğer araçların yolculuğu sadece gün mertebesinde tamamlandı. Çin’in Chang’e-1 adlı uzay aracı 24/Ekim/2007 tarihinde Xichang Uydu Fırlatma Merkezi’nden fırlatıldı. 31 Ekim tarihine kadar Dünya’nın yörüngesinde kalan uydu, kendi roketleri yardımıyla 5 Kasım’da Ay’ın yörüngesine ulaştı.


İNSANLI UÇUŞLAR: 3 GÜN, 3 SAAT, 49 DAKİKA

Apollo görevlerinin, diğer Ay görevleri ile karşılaştırıldığında Ay’a ulaşmada oldukça hızlı bir görev olduğunu söyleyebiliriz. Kennedy Uzay Merkezi’nden, 16/Temmuz/1969 tarihinde, Saturn-V roketinin tepesindeki bir modül içinde bulunan Apollo 11 astronotları, hızlı bir şekilde gönderildiler. Sadece 3 gün sonra, 19 Temmuz’da, Ay’ın yörüngesine ulaştılar.

2 GÜNDEN AZ

Sovyet Luna 1 sondası 1959 yılında Ay uçuşunu tamamaladı. Basit ama çığır açan bu sonda, 2 Ocak’ta fırlatıldıktan 2 gün sonra, 4 Ocak’ta, Ay’ın yaklaşık 1000 kilometre uzağından geçiş yaptı. 36 saat süren bu yolculuk, saatte ortalama 10.500 km’lik bir hızla mümkün oldu.


EN HIZLI: 8 SAAT, 35 DAKİKA

new_horizons_pluto-250x200

Ay’ın yakınından geçen en hızlı uzay aracı, NASA’nın Plüton sistemini incelemek üzere gönderdiği New Horizons adlı uzay aracı oldu. Hızlı bir şekilde fırlatılan aracın roketleri, saatte ortalama 58.000 km bir hızla itebilecek güce sahipti. Aracın, dış Güneş Sistemi’ne ulaşacak olması, yani bir Ay görevi olmamasına rağmen 380.000 km’lik mesafeyi 8 saat, 35 dakikada alması oldukça etkileyiciydi.

 

Paylaş

Yazar Hakkında

2 yorum

  1. DOĞAN Tarih:

    Öncelikle sitemizi yenileyenlere çok teşekürler.gerçekten çok hoş olmuş.
    Bugünlerde birçok ülke aya araç gönderiyor.en sonu ise hindistan. İnşallah günün birinde bizde gönderebiliriz.

  2. hocam ellerinize sağlık gerçekten site çok iyi olmuş çalışmalarınızın devamını dilerim