Kasım 2008

0

Güneş’imiz uzun süredir yine sakinliğini sürdürmekte. Güneş olaylarını SOHO uydusundan saat saat izleyebilirsiniz. Bu adresten ayrıca, Yer’den gözlenemeyen çok sayıda kuyrukluyıldız keşiflerini izlemek de olası.

Aslan takım yıldızından 10–23 Kasım arasında Leonidler isimli göktaşı fırtınası özellikle 17 Kasım gecesinde izlenebilecek. Saatte 20 veya daha fazla sayıda göktaşı görülebilir. Bilindiği gibi yağmurlar dışında gece boyunca sadece 6–7 kadar göktaşı görülebilmekte. Göktaşı yağışını izlemek isteyen okuyucular 17–18 Kasım Pazartesi–Salı gece yarısından sonra (Salı gününe sarkan gece) doğuda ufuktan 24 derece kadar yüksekteki Aslan takım yıldızı bölgesine bakabilirler. Bir–iki göktaşının görülmesi yağışın yerini de belirler. Ay’ın olması olumsuz, yakınında Satürn’ün bulunması ile birlikte göktaşı yağışını izlemeye her zaman değer. Yaklaşık mercimek büyüklüğündeki gök taşları doğal havai fişek gösterisi görünümündeler. Leonidler ve diğer göktaşı yağmurları ve gözlemleri hakkında ayrıntılı bilgi Uluslararası Göktaşı Kuruluşu’ndan öğrenilebilir.

Gün Saat

02   07   Ay Yer’e en uzak (405.710 km)

06   06   İLK DÖRDÜN

06   21   Ay’ın 1.1 derece güneyindeki Neptün Ay tarafından örtülecek.

13   08   DOLUNAY

14   12   Ay Yer’e en yakın (359.020 km)

19   24   SON DÖRDÜN

25   19   Merkür Güneş’in tam arkasında

27   19   YENİ AY

29   19   Ay Yer’e ikinci kez en uzak (406.480 km)

GEZEGENLERİN İLGİNÇ GÖRÜNÜMLERİ

– 1 Kasım akşamı Hilal – Venüs yakın konumda görülecek.

-  2 – 4 Kasım akşamları Hilal – Jüpiter yakın konumda yer alacak.

-  5 – 6 Kasım akşamları İlkdördün – Neptün teleskop eşliğinde birlikteler.

-  7 Kasım akşamı İlkdördün – Neptün – Uranüs teleskop eşliğinde birlikteler.

-  8 – 10 Kasım akşamları Ay – Uranüs teleskop eşliğinde birlikteler.

-  20 – 23 Kasım sabahları Türk bayrağı hilali – Satürn yakın konumda yer alacak.

-  30 Kasım akşamı Hilal – Jüpiter – Venüs yakın konumda görülecek.

KASIM AYINDA GEZEGENLER

Merkür, sadece Güneş doğmadan önce doğuda veya Güneş battıktan sonra batıda ufka yakın görülebilir. Güneş çevresindeki dolanımı da çok hızlıdır (yoksa Güneş’e çakılırdı), bu yüzden ay boyunca birden çok burç değiştirmekte. Gezegen Kasım boyunca Güneş’ten yeni uzaklaşacağından ilk günlerinden itibaren bir buçuk hafta boyunca sabahları Güneş doğmadan hemen önce çok kısa süreliğine görülecek. Merkür, doğu tarafta ufuktan en fazla 13 derece yüksekte Başak (Virgo) takım yıldızında bulunacak. Parlaklığı da görülme süresince –0.9 kadir. Gezegen, şişkinay evresinde teleskop eşliğinde izlenebilirde. Güneş’e olan yakınlığından dolayı Merkür’ün görülmesi her zamanki gibi yine de kolay olmayacak.

Venüs, ay boyunca Güneş’ten uzaklaşacak. Akşamları Güneş battıktan hemen sonra bir saat süreliğine güneybatıda ufuktan en fazla 19 derece yüksekte sırasıyla Yılancı (Ophiuchus) ve Yay (Sagittarius) takım yıldızlarında görülecek. Venüs’ün parlaklığı –4.1 kadir olup gökyüzünde adeta ışıldayacak. Belki bu yüzden bu parlak gezegene akşamın bir habercisi olarak “akşam yıldızı” demişiz. Venüs teleskopla bakıldığında şişkinay evrede görülecek. Venüs’ün şiddetli parlaklığı ve ufka yakınlığı yanlış anlamalara meydan vermesi olasıdır da.

Jüpiter, ay boyunca Güneş’e yaklaşacak. Akşamları 2 saat süreliğine görülebilecek. –2.1 kadir parlaklıklı gezegen, güneyde ufuktan en fazla 26 derece yüksekte Yay takım yıldızında (yıl boyunca da aynı burçta) bulunacak.

Satürn, ay boyunca Güneş’ten giderek uzaklaşacak, yüksekliği artacağından görülme süresi de uzayacak. Gezegen sabahları Güneş doğuncaya kadar dört saat süreliğine güneydoğu tarafta Aslan (Leo) takım yıldızında (yıl boyunca da aynı burçta) görülecek. Satürn ufuktan en fazla 54 derece yüksekte yer alacak. Gezegenin parlaklığı da sabit olup +1.1 kadir.

Uranüs, ay boyunca Güneş’e yaklaşacağından görülme süresi de azalacak. Gezegen akşam saatlerinden itibaren gece yarısına kadar 7 saat süreliğine teleskop eşliğinde görülebilir. +5.8 kadir parlaklıklı sönük gezegen ufuktan en fazla 44 derece yüksekte bulunacak. Uranüs güneydoğudan güneybatıya 115 derece kadar geniş bir aralıkta Kova (Aquarius) takım yıldızında (yıl sonuna kadar da aynı burçta) yer alacak.

Neptün, ay boyunca Güneş’e yaklaşacağından görülme süresi azalacak şekilde akşam saatlerinden itibaren gece yarısına kadar 5 saat süreliğine teleskop eşliğinde izlenebilir. +7.9 kadir parlaklıklı oldukça sönük gezegen ufuktan en fazla 34 derece yüksekte güneyden güneybatıya 75 derece kadar geniş bir aralıkta Oğlak (Capricornus) takım yıldızında (yıl sonuna kadar da aynı burçta) yer alacak.

Gezegenlerin görüleceği zamanlar bu sayfada mini çizelgede verildi.

Akşam Gece Sabah
Venüs (güneybatıda) Uranüs (güneybatıda) Merkür (1-10; doğuda)
Jüpiter (güneyde)   Satürn (güneydoğuda)
Uranüs (güneydoğuda)    
Neptün (güneyde)    

 

Paylaş

Yazar Hakkında

Yoruma kapalı.