Hindistan Ay’a İsmini Yazdırdı

1

Uzay çalışmalarında önde gelen hedeflerden biri olan Ay araştırmalarına Amerika, Avrupa, Japonya ve Çin gibi ülkelerin ardından Hidistan’da katıldı. Hindistan Uzay Araştırmaları Organizasyonu (ISRO) tarafından 22 Ekim 2008’de gönderilen Chandrayaan – 1 uydusu 8 Kasım 2008’de Ay’ın yörüngesine başarıyla yerleşti. Bu, Hindistan’ın Ay’a gerçekleştirdiği ilk görev olma özelliğini taşıyor. 1969 yılında kurulan Hindistan Uzay Ajansı ilk uydusunu 1975 yılında fırlatmıştı ve bugüne kadar da Dünya yörüngesi dışına bir görev gerçekleştirmemişti.

Görevin hedefleri, Hindistan’ın uzay araştırmaları konusunda teknik deneyim kazanmasını sağlamak ve Ay’ın merak edilen geçmişine dair ipuçları toplamak olarak belirtiliyor. Chandrayaan – 1 Ay’ın yüzey haritasını çıkarmak ve Ay’ın geçmişi hakkında bilgiler sağlayacak radyoaktif izotopları araştırmak üzere birçok enstrümanı üzerinde bulunduruyor.

Görevden ilk görüntüler geçtiğimiz günlerde ISRO tarafından yayınlandı.

Moretus krateri

Bu fotoğraf, yörüngedeki Chandrayaan- 1 üzerindeki TMC (Terrain Mapping Camera) tarafından 15 Kasım 2008’de alınmış olup Ay’ın kutup bölgesindeki çok sayıda ufak kraterleri gösteriyor. Sol altta yer alan parlak bölge 117 km genişliğinde Moretus Krateri.

Toricelli Krateri

Bu fotoğraf TMC tarafından 13 Kasım 2008’de elde edildi. Ay’ın ekvator bölgesini gösteren bu görüntüde sol altta Toricelli Krateri görülüyor.

Chandrayaan – 1’den ayrılıp Ay’ın yüzeyine gönderilen Ay’a Çarpışma Sondası (Moon Impact Probe – MIP) yüzeye varmadan bir çok fotoğraf çekip Dünya’ya gönderdi. 14 Kasım 2008’de yayınlanan aşağıdaki fotoğraflar çekilen yüzlerce fotoğraftan sadece ikisi.

Moon Impact Probe'den Ay Moon Impact Probe'den Ay

34 kg ağırlıkta olan kutu şeklindeki MIP üzerinde görüntüleme için bir kamera, iniş sırasında ivmeyi ölçmek amacıyla radar yükseklik ölçer ve Ay’ın çok ince atmosferi hakkında bilgi almak için bir kütle spektrometresi bulunuyordu. ISRO tarafından yapılan açıklamaya göre MIP, Ay yüzeyine hızlı bir şekilde çarptığından artık çalışmıyor.

Geçtiğimiz günlerde Chandrayan – 1’in yolculuğu sırasında çekilen Ay ve Dünya fotoğrafları da yayınlanmıştı.

 

Chandrayan - 1’den Dünya chandrayaan-1_first_moon_pic
 

Dünya’dan 70.000 km uzaklıktan alınan görüntü ve Ay’a 311.200 km uzaklıktan alınan görüntü.

Paylaş

Yazar Hakkında

1 Yorum