Dünya Astronomi Yılı’na Merhaba

1
Galileo Galilei

Galileo Galilei

Yerküreyi gökyüzüne çıkarma çabası… Tarihin derinliklerinden gelen ön yargılar ve temelsiz inançlara karşı elindeki teleskobunu tam 400 yıl önce gökyüzüne çevirmişti üstad Gallieo Galliei. Orada gördükleri onu büyülemiş ve tüm insanlık için yepyeni bir pencere açmasına vesile olmuştu. Ay’ın yüzeyindeki girintili çıkıntılı şekiller, Jüpiter’in çevresinde dönüp duran uydular, Satürn’ün garip kulakları ona bilinenden bambaşka bir evren şiiri fısıldıyordu. Bu şiirin mısralarında Dünya eşsiz bir konumda değil, şiirin ahengiyle bütünleşmişti. Dünya, evren denen mozaiğin olağan bir parçasıydı. Böylece yerküre gökyüzüne nihayet çıkarılmıştı…

Bu gelişmelerin 400. yıldönümünde tüm Dünya birleşerek 2009 yılını Dünya Astronomi Yılı ilan etti. Tıpkı 400 yıl önce Gallileo’nun uzun geceler boyunca gözlemlerinde hissettiği heyecan ve tutku ile milyonlarca insan gözlerini yukarıya dikecek ve o eşsiz gökyüzünü seyredecek, seyrettirecek.

DAY 2009

“Evren sizi bekliyor…” çağrısıyla DAY 2009, sene boyunca gerçekleşecek etkinlikler ile dileyen herkesi astronomiyle kaynaştırmayı hedefliyor.Türkiye’deki DAY 2009 etkinlikleri Türk Astronomi Derneği tarafından koordine ediliyor.

140 farklı ülkenin “Tek Dünya, Tek Gökyüzü” diyerek yola çıktığı 2009 yılında UzayveAstronomi.com olarak astronomi ve uzay bilimlerindeki güncel gelişmelerin, nitelikli ve doğru bilginin ve en önemlisi gökyüzü tutkusunun ülkemizdeki adresi olmayı hedefliyoruz.

Ülkemizde ve tüm Dünya’da gerçekleştirilecek 2009 yılı etkinliklerini, amatör astronomlara ve tüm gökyüzü tutkunlarına yönelik özel yazı dizilerini, kaynağından derlenmiş güncel haberleri görsel açıdan zengin videoları sitemizden takip edebilirsiniz.

Yıldızların ışığının her zaman yolunuzu aydınlatması dileğiyle…

UzayveAstronomi.com

Paylaş

Yazar Hakkında

1 Yorum

  1. Gökçen Sezgin Tarih:

    Evet gerçektende oldu.Tam 400 yıl önce yerküre gökyüzüne çıktı. Hala çıkarma çabasındayız.Ve daha da çıkaracağız.Biz amatörler,bize yardımcı olan profesyonel astronomlar ve tabiki de gökyüzü tutkunları.Bizleri bu hedefimizden kimse alıkoyamıyacak.Astronomi her zaman yükselecek.Bir gün gelicek geleceğin mesleği sadece astronomi olacak!