NASA Astronotu Sacco Türkiye’ye Geliyor

0

1995 yılındaki STS-73 görevi için Columbia Uzay Mekiği ile uzaya çıkan Amerikalı Astronot Albert SACCO, Dünya Astronomi Yılı etkinlikleri dahilinde Türkiye’ye geliyor.

STS-73_crew

STS-73 görevi mürettebatını gösteren bu fotoğraf Temmuz 1995’de çekilmiş. İlk sıra soldan sağa doğru; Albert Sacco Jr., Kent V. Rominger, Michael E. Lopez-Alegria. İkinci sıra soldan sağa doğru; Catherine G. Coleman, Kenneth D. Bowersox, Fred W. Leslie ve Kathryn C. Thornton.

Albert SACCO, 22 Ocak Perşembe günü saat 15:30’da, ODTÜ Kültür Kongre Merkezi’nde bir de seminer verecek. Böylelikle, uzay yolculuğu sırasında yaşadıklarını ve neler hissettiğini yakından öğrenmiş olacağız. Seminer sonrasında kendisiyle sohbet etme şansımız da olacak. Bu nedenle sormak istediğiniz soruları şimdiden hazırlamaya başlamanızı tavsiye ederim.

Yerler sınırlı olduğundan, etkinliğe katılmak için acele etmeniz gerekiyor. ODTÜ Amatör Astronomi Topluluğu‘ nun internet sitesinden başvuruda bulunarak seminere ücretsiz olarak katılabilirsiniz.

Albert SACCO Kimdir?

3 Mayıs 1949’da Massachusetts’te dünyaya gelen Sacco, 1973 yılında Boston’daki Northeastern Üniversitesi’ni bitirerek kimya mühendisi oldu. Ardından Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde aynı alanda doktorasını tamamladı. (1977) Worcester Politeknik Enstitüsü’nde profesör oldu ve 1989 yılında bölüm başkanlığına yükseldi.

Sacco, 20 Ekim 1995’de fırlatılan ve 5 Kasım’da Kennedy Uzay Merkezi’ne iniş yapan Columbia uzay mekiği mürettebatı arasında yer aldı. 16 gün süren STS-73 uzay görevi dahilindeki bu uçuşta, katı/akışkan maddeler ve biyoloji alanlarında bazı deneyler yapılmıştı.

Paylaş

Yazar Hakkında

Yoruma kapalı.