Nisan 2009

3

– 07 Nisan Satürn ve Ay yakın görünümde
– 19 Nisan Jüpiter ve Ay yakın görünümde (sabah)
– 22 Nisan Venüs, Mars ve Ay yakın görünümde (sabah)
– 22 Nisan Lir (Lyrid) göktaşı yağmuru
– 26 Nisan Merkür en büyük uzanımda (20°)
– 26 Nisan Merkür ve Ay çok yakın görünümde (akşam)

Yıl boyunca, Merkür’ü görmek için en iyi dönem Nisan’ın ikinci yarısı. Çünkü gezegen yıl içinde akşam gökyüzünde bir daha bu kadar iyi bir konuma gelmiyor. Merkür, ayın ortasında -1 kadirle parlıyor ve Güneş battıktan yaklaşık 45 dakika sonra batı-kuzeybatı ufku üzerinde beliriyor. Merkür, 26 Nisan’da en yüksek uzanıma ulaşana kadar akşamları ufkun üzerinde daha da yükselecek. Bu sırada Güneş’ten yaklaşık 1 saat 45 dakika kadar sonra batacak. Bu da, ufkun açık olduğu bir yerden neredeyse 1 saat süreyle gözlenebileceği anlamına geliyor.

26 Nisan akşamı iki günlük ince bir hilal Merkür’le çok yakın konumda. Onların hemen üzerinde de Ülker açık yıldız kümesi buluyor. Ayın son günüyse, Merkür ve Ülker birbirlerine iyice yakınlaşıyorlar.

Merkür, Ay, Aldebaran, Ülker

26/04, 20:30, Batı

Satürn, artık akşam gökyüzünde gözlemiçin çok iyi konumda. Yalnız, ekseninin bize göre eğikliği düşük olduğundan halkaları çok ince görünüyor. Halkaların eğikliği biraz daha arttıktan sonra Mayıs ortasında yine azalmaya başlayacak ve Eylül’de halkalar bakış doğrultumuza paralel hâle gelecek. Ne var ki gezegen bu sırada Güneş’e çok yakın görünür konumda olacak.

Jüpiter, artık sabah alacakaranlığından kurtuluyor. Gün ağarmaya başladığında gezegen güneybatı ufku üzerinde yükselmiş oluyor.

Sabah gökyüzünde bulunan Venüs, bu aydan başlayarak görülebilecek kadar yükselmiş durumda. Gezegeni görmek için gün ağarmaya başladığı sırada ufkun üzerine bakmak gerekiyor.

Doğu ufku üzerinde bulunan Mars, ayın son günlerinde Venüs’ün tam altında duruyor. Ancak düşük parlaklığı nedeniyle gezegeni seçmek kolay değil. İlerleyen aylarda Mars daha iyi bir konuma gelecek.Ay Takvimi

Paylaş

Yazar Hakkında

3 yorum

 1. Gökçen Sezgin Tarih:

  Bu ay en sevdiğim bir gök olayı var.Göktaşı yağmuru…

  Lir göktaşı yağmurunu izlemek için çok güzel bir ay.Gecenin karanlığında,çiçek kokularının içinde,kuşların gecenin alacakaranlığını delen ahenkli ötüşleri ile seyredebileceğimiz bir yağmur.Umarım hava açık olur.

  Göktaşı yağmurları tanıdığım birçok kişinin astronomi ile ilgilenmesini teşvik etmiştir.O yüzden hala biraz da olsa hayatında hiç gökyüzüne bakmamış olan insanların,küçücükte olsa bir tebessümle bakmasını isterim yıldızlara.Evren bizi bekliyor…Bu sloganla hadi herkes elele,gökyüzüne uzanma zamanı!

 2. Gökçen Sezgin Tarih:

  Aldebaran:

  *Boğa takımyıldızında bulunan turuncu ve dev bir yıldızdır.

  *Ayrıca,Boğa takımyıldızının en parlak yıldızıdır.

  Dünyadan 65 ışık yılı(19.928667633666 parsek) uzaklıktadır.

  *K5 III sınıfına dahil ve ana kol evrimini tamamlamış bir devdir.

  *Güneşten 44 kat daha büyük ve ondan 150 kat daha parlaktır.