Ege Üniversitesi 13. Amatör Astronomlar Yaz Okulu Kayıtları Başladı

7

Ülkemizde Astronomi ve Uzay Bilimleri’nin bulunduğu dört üniversite var: Ankara, İstanbul, Erciyes ve Ege Üniversitesi. Bunların arasında özellikle Ege Üniversitesi, uzay bilimlerinin popülerleştirilmesi amacıyla yaptığı çalışmalarla öne çıkıyor. 1997’den beri her sene düzenlenen “Amatör Astronomlar Yaz Okulu” da bu çalışmalardan biri.

Bu yıl 13’üncüsü düzenlenecek olan Amatör Astronomlar Yaz Okulu, gökyüzüne hayranlık duyan her yaştan meraklı zihne kapılarını haziranın sonunda açıyor.

Yaz Okulundaki Etkinlikler Nelerdir?

632 m rakımdaki gözlemevinde 5 gece konaklamalı gerçekleştirilecek etkinlikler; gündüzleri daha çok temel gökbilim, Güneş Sistemi, yıldızlar ve teleskoplar gibi konuları kapsayan derslerden oluşuyor. Geceleri ise, gökyüzü ve takımyıldızlar tanıtılacak; teleskoplarla gezegen, yıldız, bulutsu, yıldız kümesi gözlemi yapılacak. Katılımcıların gözlemevindeki bilimsel araştırmaları izleme olanağı da olacak.

Yukarıdaki etkinliklere ek olarak, Ege Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi, Botanik Bahçesi ve İzmir Türk Koleji Gezegenevi ziyareti de yaz okulu programı içinde yer alıyor.


Yaz Okulu Hangi Tarihler Arasında Yapılacak?

Yaz okuluna katılmak istiyorsanız, aşağıdaki beş dönemden kendinize uygun olanını seçebilirsiniz. Pazartesi sabahından Cuma sabahına kadar sürecek etkinlikler için gözlemevinde iki ya da üç kişilik odalarda konaklanacak.

 • 1.Dönem: 29 Haziran-04 Temmuz 2009
 • 2.Dönem: 06-11 Temmuz 2009
 • 3.Dönem: 13-18 Temmuz 2009
 • 4.Dönem: 20-25 Temmuz 2009
 • 5.Dönem: 27 Temmuz-01 Ağustos 2009

Katılım Ücreti Ne Kadar?

12 yaş altı için 380 TL, diğer katılımcılar için ise 540 TL. Ücrete konaklama, üç öğün yemek, gezi masrafları dahil.

Yaz okulu ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek ve başvuru için tıklayınız…

Paylaş

Yazar Hakkında

7 yorum

 1. Hatice Karaoğlu Tarih:

  Acaba ege üniversitesi öğrencilerine bi indirim var mı? Gitmeyi çok isterim ama biraz pahalı geldi bana:( Bir bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim.

 2. Ozan Kanbertay Tarih:

  Hatice Hanım merhaba,

  Fiyat konusunda haklısınız. Öğrenci bütçesini fazlasıyla zorlayacak bir ücreti var yaz okulunun. Ege Üniversitesi öğrencilerine herhangi bir indirim yok bildiğim kadarıyla; ancak emin olmak için Serdar Evren’e e-posta gönderebilirsiniz.

  http://astronomy.ege.edu.tr/yazokulu/basvuru09.html

 3. galileo öğretmen ağı etkinlikleri çerçevesinde katılımcı olmak için aynı şekilde mi olacak başvurular ya da nasıl başvurabilirim ve masraflar aynı mı beni bu konu da aydınlatırsanız sevinirim

 4. Ozan Kanbertay Tarih:

  Dilek Hanım,

  Galileo Öğretmenler Ağı ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için aşağıdaki adresi ziyaret edebilirsiniz:
  http://www.tad.org.tr/astronomi2009/?page_id=632

  Bu projenin koordinasyonunu Prof. Dr. Ali Alpar ve Prof. Dr. Zeynel Tunca sağlıyor. Her türlü sorunuz için kendileri ile tad@tad.org.tr adresini kullanarak iletişime geçmeniz daha sağlıklı olacaktır.

 5. Merhaba,

  İköğretimde iki kızım var .Çok meraklılar ve gelmek istiyorlar fakat katılımcılardan alınan ücret fazla geliyor.
  Keşke daha uygun olsa …. iki gökbilimci adayına nasıl yardımcı olursunuz.Tşkler.

  Zerrin Karakaşoğlu

 6. Tolga Sakarya Tarih:

  Bu aktiviteden buyuk onur duydum. Çok ilgicekici..
  İlkkez haberdar oldum Proje de emeği gecen herkesi kutluyorum.

 7. Duygu KEŞKEK Tarih:

  Selamlar,

  Lise 2. sınıfa geçen bir öğrenciyim ve bu şenliğe gelmek için can atıyordum. Ancak katılımcılardan alınan ücretin fazla olması nedeniyle bu isteğimi gerçekleştiremiyorum. Seneye ne olursa olsun gelmeye çalışacağım fakat fiyatlarda bir inme gerçekleşirse çok daha iyi olacağını düşünüyorum. Bu arada bu şenliği gerçekleştiren EÜAT’ı tebrik ediyorum…