Kuyruklu Yıldız Yakalandı

0

Yakından geçtiklerinde gökyüzünün en göz alıcı görüntülerini oluşturan, gaz, toz ve buz karışımı “kirli kartopu” benzeri yapıdaki kuyruklu yıldızlar en çok Güneş’in yakınından geçerken keşfediliyorlar. Bu konuda binin üzerinde keşifle yıllardır uzmanlaşmış olan SOHO uydusunun yanında STEREO uydularının da yaptığı gözlemlerle 2003 yılında gözlemlenmiş fakat izini kaybettirmiş bir kuyruklu yıldız tekrar gün yüzüne çıkarıldı.

 

Dinamik ve değişken yapılara sahip kuyruklu yıldızların çekirdeklerini çevreleyen “koma” adlı dağılmış madde bulutları, kuyruklu yıldız Güneş’e yaklaştıkça büyüklük ve parlaklık olarak artar. Genellikle orta parlaklıktaki bir kuyruklu yıldızın çekirdeği (çapı 10km’den daha küçük) komanın ortasından rahatlıkla görülebilir ve koma ile çekirdek birlikte kuyruklu yıldızın baş bölgesini oluştururlar. Kuyruklu yıldızlar Güneş’e yaklaştıklarında baş bölgesinden milyonlarca kilometre uzaklara uzanan parlak kuyruklar oluşturmakta; uzaklaştıklarında ise çekirdekteki materyal donarak katı bir yapı oluşturmaktadır. Kuyruklu yıldız Güneş’e birkaç astronomi birimi (1 astronomi birimi = Dünya-Güneş arası uzaklık) yaklaştığında çekirdek yüzeyi ısınarak, yüzeydeki materyal buharlaşmaya başlar. Buharlaşan madde yanında bazı katı parçacıkları da sürükleyerek kuyruklu yıldızın gaz ve tozdan oluşan koma bölgesini görünür kılar.

2003 Mayıs ayında Eric Christensen tarafından keşfedilen ve yörüngesi hakkında yeterli veriler olmadığından 5 yıl boyunca gözden kaybedilen Christensen Kuyruklu Yıldızı (P/2003 K2) geçtiğimiz günlerde STEREO uydusu tarafından tekrar yakalandı. Avusturalayalı bir kuyruklu yıldız avcısı Alan Watson’ın STEREO uydusunun H1 geniş açı kamerası verileri üzerinde çalışmalar yaparken farkettiği kuyruklu yıldız, geçmişte izi kaybedilip tekrar bir uydu tarafından bulunan ilk kuyruklu yıldız olma özelliğini de taşıyor.

 

 

SOHO’daki LASCO enstrümanları ve STEREO’daki SECCHI enstrümanları ile elde edilen veriler herkesin erişmine açık bulunuyor ve bir çok amatör kuyruklu yıldız avcısı bu veriler arasında dikkatli araştırmalar sonucunda yepyeni kuyruklu yıldızların keşfine imza atıyorlar. Siz de araştırmalar hakkında detaylı bilgiler almak ve veriler üzerinde çalışmak için aşağıdaki bağlantıdan yararlanabilirsiniz: Comets – SOHO

 

Paylaş

Yazar Hakkında

Yoruma kapalı.