Venüs, Jüpiter ve Ay Yılın Son Gökyüzü Gösterisi İçin Bir Araya Geliyor

0

Eğer bir göktaşı yere çarpmaya yakın patlar ve etrafı gündüz gibi aydınlatmazsa, gökyüzünde yılın son gösterisi Venüs, Jüpiter ve Hilal şeklinde görülen Ay’ın bir araya gelmesidir diyebiliriz.

Bugün gün batımıyla başlayacak beraberlik, Aralık ayının başına kadar izlenebilecek. Gün batımında, güney-batı ufkuna bakıldığında Venüs’ü ve hemen hemen yakın parlaklığa sahip Jüpiter’i görebilirsiniz. Yarın aynı saatte dışarı çıkıp baktığınızda ikilinin, hızlı bir şekilde birbirine yaklaşmış olduklarını farkedeceksiniz.

stephen-OMeara1

Venüs ve Jüpiter Hawaii semalarında, 19/11/2008, Telif Hakkı: Stephen O’Meara

 

29 Kasım’da iki gezegen, birbirine 3 derecedende az bir uzaklıkta olacak. Kendi kendinize “bundan daha iyisi olamaz” diye düşünebilirsiniz. Fakat 30’unda Hilal Ay, ikiliye katılarak gösteriyi daha da güzelleştirecek.

En iyi görüntüyü 1 Aralık’ta izleyebilirsiniz. Ay, Jüpiter ve Venüs birbirine oldukça yaklaşacaklar. Bir araya toplanan gökyüzünün en parlak bu 3 cismi, hemen hemen Dünya’nın her yerinden izleyebilecek.

Gökyüzü Haritaları:

Çıplak gözle rahatlıkla izlenebilecek bu görüntüyü küçük bir teleskopla izlemek, biraz daha eğlenceli olabilir. Teleskop yardımıyla Jüpiter’in kuşakları, uyduları, Venüs’ün yarıdan büyük görünen evresi ve Ay’ın kraterleri gözlenebilir. Ayrıca okülerden Ay’ı izlediğinizde, hilal parçasının dışında kalan karanlık bölümün azda olsa aydınlık olduğunu farkedeceksiniz. Ay’ın karanlıkta kalan bölümündeki bu parlaklık Dünya’dan yansıyan Güneş ışığının Ay üzerine düşmesi sonucu oluşuyor. Bu durumun nasıl meydana geldiğini ilk kez Leonardo da Vinci açıkladığı için de “da Vinci Kızartısı – the da Vinci glow” veya “Earthshine” olarak adlandırılıyor.

 

da Vinci Kızartısı
 

da Vinci Kızartısı

 

Umarım 1 Aralık’ta bulutlar bu güzel görüntüyü kaçırmamıza engel olmaz. Ayrıca ufak bir tüyo; yılın bu son gösterisi, Amatör Gökyüzü Fotoğraf Yarışması‘nı kazanmanızı sağlayacak kareleri çekmenize yardımcı olabilir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Yoruma kapalı.