9 Şubat’ta Yarı Gölgeli Ay Tutulması Gerçekleşiyor

3

2009’un ilk Ay tutulması 9 Şubat 2009 Pazartesi günü gerçekleşiyor. Yarı gölge tutulması şeklinde olacak olan tutulma, Türkiye’den de Ay’ın doğuşuyla birlikte kısa bir süre gözlenebilecek.

Ay yarı gölge konisinden yavaş yavaş çıkarken Kuzey bölgesindeki parlaklık değişimine dikkat edin (en soldaki görüntü tutulma sırasında, en sağdaki görüntü ise tutulma bittikten sonra) Kaynak: Astronomy.com

Tutulma Türkiye saati ile 14:38’de başlayacak ve maksimuma 16:38’de erişecek. Fakat Türkiye’de Ay’ın doğuşu 17:18 olduğundan tutulma ancak Ay doğuşundan sonra kısa bir süre izlenebilecek. (Tutulma sonu 18:32) Tutulmanın başlangıcı ve bitişi gözle görülemiyor; ancak Ay’ın 2/3’ü yarı gölge içine girdiğinde yüzeydeki gölgelenme görünür hale geliyor.

Yarıgölge Ay tutulmaları diziliminde Ay Dünya’nın yarı gölgesi içinden geçtiğinde gerçekleşir. Tam gölge bölgesine girmediğinden dolayı gözlenmesi tam veya parçalı tutulmalardan biraz daha zordur. 9 Şubat’taki tutulma bu yıl gerçekleşecek 3 Yarı Gölge Ay Tutulması arasında Ay’ın gölge konisine en çok gireceği tutulmadır.

Yarı gölge tutulmalarının yanında Ay’ın tam gölge konisine girdiği tutulmalara “Tam Ay Tutulması”, bir kısmının tam gölge konisine girdiği tutulmalara ise “Parçalı Ay Tutulması” denir. Ay tutulmaları Ay-Dünya-Güneş diziliminden dolayı sadece Ay dolunay evresindeyken gerçekleşir.

2009 yılında gerçekleşecek diğer Ay Tutulmaları ve tarihleri ise sırasıyla:

7 Temmuz 2009 – Yarı gölge Ay tutulması
6 Ağustos 2009 – Yarı Gölge Ay tutulması
31 Aralık 2009 – Parçalı Ay tutulması

Pazartesi günü bulunduğunuz yerde gökyüzü açık olursa Güneş battıktan bir süre sonra yükselen Ay’a bakarak tutulmayı çıplak gözle ya da bir gözlem aletiyle gözleyebilirsiniz.

Paylaş

Yazar Hakkında

3 yorum

 1. Gökçen Sezgin Tarih:

  Ben ne yazık ki yarı gölge ay tutulmasını izleyemedim.Sanırım benim gibi bir çok kişi şanssızdı.İzlemeyi çok istiyordum.Okuldan gelir gelmez dürbünümü falan hazırladım,ama yağmur ve bulutlar biraz olsun bize geçit vermedi.Olsun bizde birdaha ki tutulmayı bekleriz.Bir de Ankara’da ay tutulmasını izlemek için gözlem yapıcaklardı ama sanırım hava kapalı olması sebebiyle yapamadılar.Ama üzülmeyin gökyüzü umutsuzluğu sevmez!

 2. Ay tutulması bu sefer pek uygun zamana denk gelmedi. İstanbul’da da şiddetli yağış vardı, biz de gözleyemedik. Anakara için de aynı şey geçerli sanırım. Bu tutulma fark edilmesi zor bir tutulmaydı zaten, yukarıda açıkladığım gibi hem tam değil hem de yarı gölgeli tutulma… 2009 Ay tutulmaları konusunda güzel fırsatlar sunmuyor pek…

  Turulmayı biz gözleyemedik ama Dünya’nın bir köşesinde gözleyip fotoğraflayanlar vardı. Onları incelemek için Spaceweather sitesinde aşağıdaki bağlantıya göz atabilirsiziniz :

  http://tinyurl.com/d5wt4y

 3. Gökçen Sezgin Tarih:

  Adres için çok saol Arif abi.Geçektende görülmesi biraz zormuş.Ama fotoğraf güzelmiş.