2007 TU24

0

Hemen hemen 250 metrelik bir çapa sahip astroid 2007 TU24, Dünya’ ya yaklaşıyor. Dünya ile herhangi bir çarpışma riski bulunmuyor ancak 29 Ocak’ ta çok yakın bir konumda gözlemlenebilecek. Dünya’ nın 538,000 kilometre uzağından geçecek olan astroid (1,4 Dünya – Ay uzaklığı), 11 Ekim 2007 tarihinde keşfedilmişti.

Amatör astronomlar, açıklığı 7,6 santimetreden küçük olmayan bir teleskop ile bu olayı fotoğraflayabilirler. Görünen parlaklığı 10,3 kadir olan cismin çıplak gözle gözlenmesi mümkün olamayacak. Ancak cismin, California’ nın Mojave çölünde bulunan Goldstone Güneş Sistemi Radar Telekobu (Goldstone Solar System Radar Telescope) ile alınan düşük çözünürlükteki görüntüsü NASA tarafından yayınlandı.

NASA, “Dünya’ ya Yakın Cisimlerin Gözlemlenmesi” programıyla astroid ve kuyruklu yıldız gözlemlerine ve takibine devam ediyor. “Spaceguard” adı verilen program ile tehlike oluşturabilecek cisimler belirlenmeye çalışılıyor. Program hakkında daha fazla bilgi almak için NASA’ nın “Near Earth Object Program” sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kaynaklar

Paylaş

Yazar Hakkında

Yoruma kapalı.