Gökyüzü Kaşifleri Aranıyor

0

TÜBİTAK-TUG TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG), 2009 Dünya Astronomi Yılı Etkinlikleri çerçevesinde “Gökyüzü Kâşifleri” başlığıyla bir proje yarışması düzenliyor. İlköğretim ikinci kademe ve ortaöğretim öğrencileri için olmak üzere iki kategoride yapılacak yarışmada, öğrencilerden TUG’da gözlem yapmak üzere bir proje oluşturmaları isteniyor.


Projelerin, Güneş Sistemi, bulutsular, yıldızlar, yıldız kümeleri ve gökadalar gibi gökcisimlerinin TUG’da yeni kurulacak 60 cm ayna çaplı T60 teleskobu ile bir gece gözlenebilmesine yönelik hazırlanması gerekiyor.

Proje başvuruları bireysel olarak ya da en fazla üç öğrenciden oluşan ekipler halinde yapılabilecek. Her proje için ayrıca bir danışman öğretmenin bulunması gerekiyor. Katılım için son başvuru tarihi ise 10 Haziran 2008.

Başvuruların sona ermesinin ardından yapılacak değerlendirme sonucunda, dereceye giren proje sahiplerine veya ekiplerine çeşitli ödüller verilecek:

– Kategorilerinde birinci olan katılımcılara, projelerini TUG’da gerçekleştirme olanağı tanınacak. Katılımcılar, Gözlemevi’nce belirlenecek zaman aralığında Antalya – Saklıkent, Bakırlıtepe’deki gözlem istasyonunda misafir edilecekler.

– Kategorilerinde ilk iki sırayı alan katılımcılar, TÜBİTAK 11. Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği’ne katılım davetiyesi kazanacaklar.

– Kategorilerinde ilk üç sırayı alan katılımcılar, TÜBİTAK Bilim ve Teknik dergisine bir yıllık abonelik kazanacaklar.

– Kategorilerinde ilk beş sırayı alan katılımcılar, TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları eserlerinden alabilmek için 50 YTL’lik hediye çeki kazanacaklar.

Kaynaklar

Paylaş

Yazar Hakkında

Yoruma kapalı.