Discovery Uzay Mekiği Dünya’ya Döndü

0

STS-128 mürettebatını taşıyan Discovery Uzay Mekiği, 12 Eylül 2009’da TSİ 15:53’te Kalifroniya’daki Edwards Askeri Üssü’ne başarıyla iniş yaptı.

Discovery Uzay Mekiği

Olumsuz hava koşulları nedeniyle Discovery Uzay Mekiği, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi yerine ülkenin batı ucundaki Kaliforniya Edward Üssü’ne gecikmeli olarak iniş yapmak zorunda kaldı. (Telif Hakkı: NASA/Tony Landi)

STS (Space Transportation System), NASA’nın uzay mekiği programının resmi adının kısaltması. 128 ise, bu göreve verilen numarayı belirtiyor. 2010’da kullanımdan kalkacak olan uzay mekiklerinin başlıca görevlerinden biri, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (UUİ) bakım ve inşası için gerekli ulaşımı sağlamak. Discovery Uzay Mekiği de, bu kapsamdaki STS-128 görevini gerçekleştirmek için, ABD’nin Kennedy Uzay Merkezi’nden 29 Ağustos’ta TSİ 06:59’da fırlatılmıştı. Peki 14 gün süren STS-128 görevinde neler yapıldı?

  • UUİ’deki altı astronota ikmal maddeleri ulaştırıldı.
  • UUİ’ye (adını Amerikalı komedyen Stephen Colbert’tan alan) yeni bir koşu bandı yerleştirildi.
  • UUİ’deki deney ekipmanlarına yenileri eklendi.

Bunların dışında, iki ay boyunca uzayda kalan astronot Tim Kopra yerini Nicola Stott’a bırakarak Disovery ile birlikte Dünya’ya dönmüş oldu.

 

Discovery Uzay Mekiği bundan sonra, bir Boeing 747’nin üzerinde, ülkenin doğu ucundaki Kennedy Uzay Merkezi’ne taşınacak.

STS-128 mürettebatının görev süresince çektiği fotoğraflar arasından sizin için seçtiklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Yazar Hakkında

Yoruma kapalı.