Hubble Görevi Mayıs 2009’da

0

NASA, Hubble Uzay Teleskobu’nun tamiri için yapılacak STS-125 görevinin tarihini 12 Mayıs 2009 olarak belirlendiğini duyurdu. Bu yıl Ekim ayında gerçekleştirilmesi planlanan görev, Hubble üzerinde veri idare ünitesindeki problem nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmişti. Bu tarihten beri mühendisler, uçuş için, bilimsel araçlar kontrol ve veri idare sisteminin yedek ünitesini hazırlıyorlar ve 2009 baharında NASA’nın Kennedy Uçuş Merkezine göndermeyi planlıyorlar.

11 gün sürecek STS-125 görevi kapsamındaki beş uzay yürüyüşüyle yükseltilecek ve değiştirilecek donanımlarla, Hubble’ın önümüzdeki on yıl için tekrar canlandırılması hedefleniyor. Uçuş ekibi Scott Altman (şef), Greg Johnson (pilot), görev uzmanları John Grunsfeld ve Mike Massimino ile ilk defa uzay uçuşu yapacak Andrew Feustel, Michael Good ve Megan McArthur’dan oluşuyor.

STS-125 öncesi uzay görevi STS-119, 19 Şubat 2009 tarihinde gerçekleştirilecek ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na S6 sancak bağlantı segmentini ve güneş panellerinin son bölümünü götürecek. Mayıs ayına tarihlendirilmiş STS-127 görevi ise Hubble görevi nedeniyle büyük olasılıkla farklı bir tarihe alınacak.

STS-125 fırlatılışı sırasında beklenmedik bir durumda kurtarma amaçlı bir uzay aracı daha fırlatma rampasında bekliyor olacak.

Paylaş

Yazar Hakkında

Yoruma kapalı.